A bejegyzésem Elizabeth Ashley: Rózsa az istenek orvossága című könyvének elolvasása kapcsán született.
A rózsa az egyik legerősebb szimbólum. Ajándékba adják a férfiak a nőknek, hogy szerelmüket kifejezzék, adjuk, ha vendégségbe megyünk, különböző alkalmakra. A romantikus együttlét kifejezésére is gyakran használják illusztrációkon.
Az ókori Egyiptom: A rózsa Perzsiából származik, onnan került a görögökhöz, rómaiakhoz, majd a kereskedőkön keresztül Egyiptomba. A rózsának fontos szerepe volt a halottak temetésekor, a hervadó rózsa a halál szimbóluma volt, Ízisz illatának tulajdonították, és azt tartották, ha füstölők vagy rózsa illatát szagolják, az istenekkel kommunikálnak, és megidézhetik őket. A tiszteletben álló halottnak rózsakoszorút készítettek.
Kleopátra előszeretettel használta a rózsát, hajóinak vitorlázata rózsa és narancsvirág illatú volt, mikor először utazott Marcus Antoniushoz, ő maga Vénusznak öltözve feküdt a baldachinos hajórészen. Később egy lakomán a padlót szórták tele rőfnyi (kb. 43-53 cm) vastagon rózsaszirommal. A gazdagságát és a nőiességét szimbolizálta a növény. Kleopátra előszeretettel használt rózsaolajat, de ezt még nem desztillációval készítették. A könyvben szerepel az eredeti recept, érdemes elolvasni. 🙂 Abban az időben egyébként úgy tartották, hogy inkább a férfiak használjanak rózsaparfümöt, mert annak gyengébb illata volt, mint mondjuk a mirhaolajnak, amit nőknek javasoltak. Úgy gondolták, a nőknek inkább erősebb, hosszabban tartó illatra van szükségük.
Szerintük a rózsaparfüm szaglása minden más illatot kiüt, a lágy illat kellemesen eltelíti az orrot, az elme más illatot már nem fog föl. Ugyanígy egy parfümben is uralkodóvá válik a többi illattal szemben.
Az ókori Róma: A rómaiak rajongtak a rózsáért, lakomákkor és ünnepi játékok alkalmával szórták a szirmokat a földre. Rengeteg kertben megtalálhatóak voltak ezek a virágok. A szirmokkal kitömték a párnáikat, kenőcsöket, permeteket is készítettek belőle. Kezdetben a buja vágyat testesítette meg a rózsa, a pogány rituáléknak is része volt. Később a keresztények Máriához kapcsolták a rózsát (főleg a fehéret), így a tisztaság szimbólumává vált.
Keresztény Európa: Száműzték a pogány hitrendszert, a rózsa is csak azért menekült meg, mert a szerzetesek a gyógynövények tanulmányozásával is foglalkoztak, így minden kolostorban kellett rózsatőnek is lennie.
Rózsavizet lepárlással először a IX. században készítettek az arabok, az illóolaj véletlen melléktermékként állt elő. Javasolták emésztési problémák, szájban lévő afta, napszúrás, pattanások, ingerlékenység esetén. És természetesen fürdőkben bedörzsölésre, hajápoláshoz.
Rózsa az Ayurvédában: harmonizálja az egyensúlytalanságot a gondolatok és érzelmek között, rendezi az érzelmeket. Elűzi a gyanakvást, szomorúságot, támogatja a pozitív gondolkodást.
A hagyományos kínai orvoslásban is fontos szerepet tulajdonítanak a rózsának. Szív-és veseproblémákra szívesen írnak fel vízben áztatott csipkebogyót ivásra. Salátákhoz rendszeresen kevernek rózsaszirmot. Légúti problémákra rózsa illatú füstölőt javasolnak. A rózsacukor elengedhetetlen része a kínai életnek, a congee (főként rizsből készült kása, ha rózsa is kerül bele, akkor élvezeti ételnek tekintik) pedig a legnépszerűbb gyógyhatású ételnek számít.
Rózsa az aromaterápiában: Két típusú rózsát használnak, a rosa damascena-t és rosa centifolia-t, és kétféle kivonat lehetséges, az illóolaj és az abszolút. Az illóolajat desztillációval állítják elő, színtelen, édes, enyhén vaníliára, szegfűszegre hasonlító, könnyed illat. Az abszolút nehezebb, mélyebb, fűszeresebb illatú, aranyló, mézszínű, sűrű állagú. A rózsára, mint női orvosságra tekint (bőrápolás, hormonális zavarok, szexuális vágy felkeltése) az aromaterápia.
A világ legnagyobb rózsaolaj-exportáló országai: Törökország, Bulgária, Irán, Marokkó, India, Kína. Bulgáriát tekintik a rózsaolaj hazájának, több, mint 300 éve állítanak itt elő rózsaolajat. Központja a Rózsák völgye, 3600 hektáron terül el, és évi 1.5 tonna olajat ad. Ennek nagy részét Franciaországba szállítják, ahol parfümöket készítenek belőle. Ebben a videóban láthatod ezt a lenyűgöző helyet, és a folyamatot is, ahogyan a rózsaszirmokat feldolgozzák.
A könyvben szó esik még többek között a különböző színű rózsák jelentéséről, terápiás és tudatra gyakorolt hatásairól, a rózsa spirituális és mágikus oldaláról. Szerepelnek benne érdekes receptek, rendkívül olvasmányos, sokat tanultam belőle. Ajánlom elolvasásra, megvásárolható az Oshadhi-nál.