
Mi az Esxence?
A niche/művészi parfümmárkák világtalálkozója. 2009 óta minden évben Milánóban kerül megrendezésre. Belépni csak előre megvásárolt jeggyel lehet. Első 3 nap a szakmai közönség látogathatja, az utolsó nap a nagyközönség számára válik nyitottá.
A célja nem egyszerűen parfümvásár, ennél sokkal több:
- bemutatni a parfümházakat, az új illatokat
- összekötni a márkákat, viszonteladókat
- új márkákat megismertetni
- a kapcsolódó szereplőket is bemutatni (alapanyaggyártók, csomagolási szereplők,…)
Általában februárra szervezik, idén viszont végre június elején rendezték meg, végre eljött az én időm. Csak hogy el tudd képzelni, mekkora rendezvény ez:
- több, mint 20000 látogató volt 2026-ban
- a kiállítói tér több, mint 20 ezer négyzetméter
- 400 brand állított ki, ebből 108 először volt jelen
- több, mint 40 országból érkeztek a kiállítók
- a szakmai napokon 26 pódiumbeszélgetés zajlott
Előzetes elképzeléseim, várakozásaim
Sok illatmintára és papírcsíkra (amire illatokat fújok) számítottam. Ebben igazam volt. Mintát az utolsó napon sajnos nem tudtam már mindenhol beszerezni, de papírcsíkból kilószámra volt nálam a nap végén. 🙂 Láttam olyan látogatót, aki speciális mappával érkezett, amibe rendezni tudta a papírra fújt illatait. Jó ötlet, így nem érintkeznek egymással az illatok, otthon is szaglászni tudja őket.
Rengeteg ember lesz, nem férek oda a standokhoz: ez így volt. A népszerűbb parfümházaknál komoly sorok alakultak ki, nehéz volt odajutni a tanácsadókhoz és az illatokhoz. Ezenkívül fotózni is nagyon nehéz volt a tömeg és a fények miatt.
Egy nap nem lesz elég a teljes bejárásra: ez részben igaz. Be lehet járni, de lemaradtam sok márkáról egyrészt a várakozó sorok, másrészt az idő rövidsége miatt. Az utolsó napon a nyitvatartás 10:00-16:00 óráig van.
Arra készültem továbbá, hogy extrém terhelést kap az orrom azon a napon, és durva illatfelhő lesz a kiállítótérben. A második óriási tévedés volt. A hatalmas kiállítótérben olyan profi elszívó rendszer működött, hogy egyáltalán nem volt arculcsapós parfümfelhő.

Hogyan készültem fel?
Listát írtam: átnéztem a hivatalos honlapon a kiállítói listát, és összeírtam, kik azok, akikhez mindenképp szeretnék eljutni. Sikerült megvalósítani? Nem 🙂
Igyekeztem letenni a maximalizmusomat: Ha mindenkit felírtam volna a listámra, aki érdekel, 2 nap is kevés lett volna.
Nyitottan álltam az új márkák felé: Sokszor kapom azon magam, hogy elvisznek a trendek, a hype engem is magával ragad. Aztán csalódok, nem értem, miért lett 1-1 illat annyira népszerű. Ezért tudatosan készültem arra, hogy új alkotók munkái iránt is érdeklődő legyek.
Vittem táskát a mintáknak: Felkészültem a cipekedésre. 🙂 Nyilván az illatminták nem nehezek, de tudtam, hogy kapok „dráááágaszáágok”-at, szóval kell a hely.